Predstavy ľudí o tom, ako má vyzerať sauna sa väčšinou veľmi nelíšia. Napriek tomu, že existujú rôzne druhy sáun, každá vyzerá takmer rovnako — malá, izolovaná miestnosť vyložená drevom s pecou uprostred, ktorá saunu vykuruje na teplotu väčšinou medzi 60 až 120°C.

Avšak, vynaliezavosť ľudí ani v tomto prípade nepozná hranice. Najmä, ak ide o najväčších milovníkov sáun — Fínov. Keďže ich hlavným zámerom je mať saunu vždy k dispozícii, častokrát ju umiestňujú na tie najzvláštnejšie miesta. V kreatívnych nápadoch však nezaostávajú ani iné národy ako napríkald Estónci, Taliani či Maďari. Nasledujúce príklady sú dôkazom, že saunovať sa dá fakt všade — vo vzduchu, na jazere či dokonca… v lebke.

Sauna v električke

V milánskom wellness centre QCTerme Milano je odstavená električka s vlastnými kolajami, ktorá vás ale nikam nezavezie. Isté však je, že sa v nej poriadne zapotíte. Zvonká vyzerá ako skutočná stará električka, no vo vnútri je na nerozoznanie od klasickej sauny — drevený interiér, lavice a samozrejme pec so žeravými uhlíkmi. Majitelia wellness centra odporúčajú saunu navštíviť večer, kedy sa okolie električky krásne rozžiari.

Zdroj: gajitz.com

Lanovková sauna

Kto iný by mohol stáť za jedinou lanovkovou saunou sveta, ak nie Fíni? Napriek tomu, že väčšina fínskeho povrchu nie je hornatá, najväčšie lyžiarske stredisko Ylläs na severe Fínska prináša ideálne podmienky na všetky zimné športy. A to by neboli Fíni, keby nespojili lyžovanie s ich najväčšou vášňou — saunovaním.

Samotná “jazda” luxusnou drevenou lanovkou trvá dvadsať minút a je určená pre štyroch ľudí. Krajší výhľad zo sauny sa vám už pravdepodobne nikdy nenaskytne. Celý zážitok končí na vrchole kopca Ylläs na severe Fínska, kde na vás bude čakať miestnosť s krbom, sprchami, vonkajšou vírivkou a ako inak — ďalšími saunami. Pripravte sa však na to, že za celý zážitok zaplatíte 1350 eur.

Zdroj: pinterest.com.mx/mclimbers

Plávajúca sauna

V Škadinávii sa čoraz viac rozmáha trend “plávajúcich sáun”, teda sáun, ktoré sa vznášajú na hladine rieky. V Estónsku dokonca zašli tak ďaleko, že na Čudskom jazere vybudovali saunu s malou chatkou (tiež plávajúcou, samozrejme), ku ktorej sa viete dostať iba loďou alebo kajakom.

Výhodou takejto sauny je, že počas saunovania môžete sledovať krásnu krajinu naokolo a potom rovno z nej skočiť do chladného jazera. Zaujímavosťou je, že povolenie na jej vybudovanie bolo udelené krátko predtým, ako bolo toto miesto uznané za národnú prírodnú pamiatku, je to teda jediná a posledná stavba v okolí vytvorená človekom.

Zdroj: medium.com/estoniansaunas

Saunový autobus

Horúce leto, von je tridsať stupňov a v autobuse, ako inak, žiadna klimatizácia. Každý sa už pravdepodobne ocitol v takejto nedobrovoľnej “saune”. Budapeštianskeho predsedu Združenia miest a riek Miklósa Tömöra to zjavne inšpirovalo a pred štyrmi rokmi sa rozhodol jedinečným spôsobom zachrániť starý letiskový autobus.

Za tri mesiace ho prebudoval na mobilnú saunu, ktorej dokonca zriadil vlastnú webovú stránku s možnosťou rezervácie. Autobus parkuje na rôznych miestach na pobreží Dunaja a návštevníci sauny tak môžu cez zahmlené okná vnímať romantické svetlá lámp osvetľujúcich rieku.

Sauna v telefónnej búdke

O Fínoch je známe, že saunu musia mať všade, kde žijú. Bežným zvykom sa preto stala sauna “na kolesách”, ktorú si môžu odviesť kdekoľvek len chcú. V súčasnosti sa vám môže stať, že počas prechádzky narazíte na polonahého človeka sediaceho v priesvitnej telefónnej búdke. Nie, nebol obeťou krutého vtipu. Fíni totiž zistili, že aj zo starých telefónnych búdok sa dá urobiť praktická sauna pre jedného človeka. Samozrejme — na kolieskach. Ideálne pre introvertov, ktorí sa neradi delia o svoju nahotu s cudzími ľuďmi (teda, keď si odmyslia to priesvitné sklo).

Zdroj: flickr.com/photos/povdocs

Sauna na klzisku

Saunovanie a hokej patria jednoznačne medzi najobľúbenejšie voľnočasové aktivity obyvateľov Fínska. Jedného dňa si povedali — prečo to nespojiť? A tak v helsinskej Hartwall aréne vznikli VIP saunové skyboxy, z ktorých majú fanúšikovia dokonalý výhľad na hokejové zápasy. V skyboxoch je dostatok miesta pre 73 ľudí a súčasťou nich je aj bar s bohatou ponukou drinkov a jedla. Nič však nie je zadarmo, za jeden večer luxusného potenia zaplatíte 2300 eur.

Zdroj: pinterest.com.mx/core77

Soľná sauna

Už ste sa niekedy potili v jaskyni? V holandskom meste Den Bosch môžete navštíviť “soľnú jaskyňu”, ktorá funguje ako sauna. Jej steny sú vyrobené z himalájskej soli, ktorej zdravotné benefity ľudia poznali už pred tisíckami rokov. Dostanete teda dva v jednom — očistné, relaxačné účinky sauny aj pozitívny vplyv soli na vaše dýchacie cesty. Nevraviac o tom, že je naozaj nádherná.

Zdroj: pinterest.com/Inktanks

Burger King sauna

Kým niektorí Fíni považujú saunu za sväté miesto, iní v nej nemajú problém pojedať mastné burgre. Tento zážitok ponúka vo Fínsku fast foodová sieť Burger King. Je pravdepodobne jediná sauna na svete, kde majú ľudia dovolené jesť a piť. Za poplatok 300 eur máte k dispozícií sauny, sprchy aj oddychovú miestnosť s televíziou a videohrami. Po pobyte v tejto saune sa však rozhodne nemôžete hodiť do jazera, ani do snehu. Je totiž na jednej z najrušenjších mestských ulíc.

Ľadová sauna

Vo fínskom rezorte Apukka v Laplande, len pár kilometrov od slávnej “dedinky Santa Clausa”, ponúkajú všetko, čo by ste od fínskeho rezortu snov čakali — tradičné fínske chatky aj luxusné apartmány, jazdy na saniach poháňané sobmi či psami husky, sledovanie polárnej žiary a, ako inak, saunu. Tradičné saunovanie však nečakajte, tu vám ponúknu saunu vytesanú z ľadu. Prekvapivo je v nej však takmer rovnako teplo, ako v tej klasickej.

Sauna v lebke

Ak ste si mysleli, že bizarností už bolo v tomto blogu dosť, vedzte, že ste ešte nič nevideli. Holandský umelec Joep van Lieshout navrhol takmer päť metrov vysokú sochu v tvare lebky, v ktorej sa ukrýva — hádate správne — sauna, sprcha aj vaňa. Celá konštrukcia je vytvorená z dreva a syntetických materiálov, a len čo sa sauna začne vykurovať, všetka para vychádza von cez očné bulvy monštróznej lebky. Ako to však pri umeleckých dielach býva, do sauny máte zakázané vliezť nahí.

Zdroj: cntraveler.com