Systém “Internet of Things”, (Internet vecí, IoT) sa stal jedným z dominantných trendov v oblasti informačných a komunikačných technológií. O čom je reč? IoT by sme mohli definovať ako:

“Sieť hmotných vecí, vozidiel, domácich spotrebičov a iných prvkov, ktoré sú spojené s elektronickými zariadeniami, senzormi, softvérom a ovládačmi umožňujúcich vzájomné spojenie týchto vecí a výmenu dát.”

Laicky povedané, pojem “IoT” predstavuje elementárne veci či zariadenia pripojené na internet, ktoré sú schopné odosielať veľké množstvo dát a vytvárajú zložitý ekosystém.

Popularita a sila IoT systémov tkvie predovšetkým v možnosti využiť ich v skoro v každej oblasti (smart domácnosti, doprava, zdravotníctvo,…) a na rôzne ciele (monitorovanie, bezpečnosť, pohodlie,…). Táto technológia spôsobila za niekoľko rokov revolúciu v mnohých odvetviach, priemysloch či zdravotníctve.

Nestretávajú sa s ňou však iba technologickí nadšenci. IoT môže poslúžiť aj ľuďom, ktorí si napríklad radi užívajú wellnessy a sauny. Slovenská technologická spoločnosť Instarea sa svojím novým inovatívnym produktom snaží presadiť práve túto myšlienku. Priamo na terase firmy vyskladala netradičnú saunu, ktorú môžete monitorovať a ovládať zvnútra aj na diaľku, a to jedným tlačidlom. Ako táto sauna vlastne funguje?

Konštrukcia zariadení Elysium sauny/Komponenty tvoriace zariadenie

V Elysium saune, ako aj globálne v IoT svete, vystupujú tri základné elementy:

1. Senzory slúžiace na meranie veličín a získavanie dát. V prípade Elysium sauny je to teplota, vlhkosť, ventilácia, svetlá, hudba a počet ľudí.

2. Zobrazovacie zariadenia poskytujúce aktuálne informácie o dianí vo všetkých saunách v rámci Elysium klubu. V tomto prípade je to displej vnútri sauny, ktorý je prepojený so senzormi a zobrazuje teplotu, vlhkosť a čas. Je vyrobený z priemyselného materiálu určeného na nepretržitú prevádzku.

3. Ovládacie zariadenia, vďaka ktorým si viete interaktívne prispôsobiť podmienky v saune.

Ovládacia aplikácia

Tablet (displej) vnútri sauny má v sebe zabudovanú ovládaciu aplikáciu a spája v sebe dva elementy: zobrazuje informácie zo senzorov a ponúka možnosť ovládať prvky v saune.

Rovnako tak ich môžete ovládať aj cez vašu bookingovú mobilnú aplikáciu, na ktorú vám dve hodiny pred saunovaním príde notifikácia s informáciami o vyhrievaní sauny, vlhkosti či množstve ľudí v saune. Tieto údaje môžete stále sledovať a po príchode do sauny vás už nebudú čakať žiadne prekvapenia.

Ako ovládanie sauny funguje?

Takzvaný “ovládač” sauny je zariadenie zložené z rôznych drobných komponentov (čipov, tranzistorov apod.), ktoré sú inteligentne pozapájané na tie správne miesta. Do ovládacieho zariadenia tečú dáta zo senzorov, ktoré bezdrôtovo vysiela na server. Odtiaľ mu viete posielať príkazy (napríklad zvýš teplotu v saune), na ktoré zareaguje.

Nastavenie teploty

Ovládací prvok sauny má v sebe implementovanú logiku, ktorá zaručuje, že teplota sauny bude korešpondovať s teplotou nastavenou v kontrolnej aplikácii. Po zapnutí sauny teplota v peci postupne stúpa a keď dosiahne požadovanú teplotu, vypne sa a začne pozvoľna klesať. Keď mechanizmus v ovládači zistí, že v saune začína byť “chladno”, pec začne znovu kúriť a týmto spôsobom teplota neustále kolíše okolo požadovanej hodnoty.

Sauny meniace farbu

Ovládanie svetla funguje na rovnakom princípe ako teplota. Zariadenie starajúce sa čisto iba o osvetlenie komunikuje bezdrôtovo so serverom, cez ktorý mu viete prikázať, aby znížil či zvýšil intenzitu svetla v saune a v sprche.

Okrem toho, sauny umiestnené vo vonkajšom prostredí majú v sebe zabudovanú aj funkciu farebného osvetlenia, vďaka ktorému viete zistiť, či je sauna plná alebo prázdna. Tieto sauny majú špeciálny LED pásik, ktorý mení farby — ak je sauna plná, svieti na červeno, ak prázdna, na zeleno.

Samostatná sieť

Aby zariadenia vedeli navzájom komunikovať, sauna funguje na samostatnej sieti, ktorá nemusí byť pripojená na internet. To znamená, že akonáhle vypadne internetové spojenie, sauna neprestáva fungovať, funguje sama osebe. Jediné, od čoho je závislá, je elektrina. Internetové pripojenie v saune slúži najmä na to, aby ste mohli mať prístup k informáciám aj na diaľku.

Čo keď nastane výpadok?

V prípade, že by nastala nejaká porucha alebo vypukol požiar, ovládacia aplikácia má v sebe zabudované bezpečnostné tlačidlo, v ktorom sú až tri stupne ochrany: softvérová (keď pec dosiahne požadovanú teplotu, vypne sa) a dve hardvérové (ak dôjde ku skratu alebo začne unikať prúd, sauna sa odpojí od elektriny).

Vyskúšajte si Elysium saunu na vlastnej koži. Navštívte nás a staňte sa naším testerom. Veď testovať saunu nie je zlá robota. Viac sa dozviete na oficiálnej stránke, Facebooku a Instagrame