Koncept, ktorý spája inovatívne technológie a stovky rokov starú tradíciu saunovania. Ak ste čítali naše predošlé blogy asi tušíte, že je reč o Elysium Spa — novom projekte technologickej spoločnosti Instarea. Výnimočnosťou slovenskej IoT sauny však nie sú iba smart technológie. Sauna vďaka krásnemu, nadčasovému dizajnu ponúka aj príjemný vizuálny zážitok.

Príroda v meste

Vizuálna stránka sauny vznikala v bratislavskom architektonickom štúdiu GRAU. Architekti sa inšpirovali tradičnými škandinávskymi domčekmi, ktoré sa vyznačujú minimalizmom, jednoduchým, čistým dizajnom a možnosťou využitia prírody.

“Nemáme radi uzatvorené priestory, a tak sme sa snažili, aby mal človek v saune pocit, že sedí priamo v prírode. Môžete si teda užívať teplo sauny a zároveň sledovať scenériu okolo nej,” vysvetľuje hlavný architekt ateliéru Andrej Olah. Príjemný, čistý dizajn si s okolitou prírodou dokonale rozumejú. Či už sa teda saunujete v horách alebo v centre mesta, Eysium sauna vytvára tú pravú oddychovú oázu.

Základné modely

Značka ElysiumSpa predstavuje nasledujúce dva modely:

A) Súkromná sauna, ktorú si vie záujemca objednať cez internet, a ktorú mu dovezú priamo domov alebo na akékoľvek iné miesto, a uvedú do prevádzky. Túto saunu vie následne kedykoľvek sám využívať.

B) Sauna určená pre wellness a fitness centrá, hotely či iné rekreačné zariadenia. Funguje ako nezávislá saunová jednotka, čo znamená, že na jej prevádzku nie je potrebný žiaden personál. Zákazník si stiahne aplikáciu, cez ktorú si rezervuje termín a dvere do sauny si otvorí vlastnou tvárou.

Hlavným cieľom architektov teda bolo vytvoriť saunu, ktorý by spĺňala požiadavky oboch modelov a hodila by sa do každého prostredia, či už v interiéri alebo exteriéri.

Experiment

Pre mladých architektov bola smart sauna už od začiatku výzvou. “Bežná sauna je po technickej stránke veľmi jednoduchá — je tam saunová pec, termostat a to je viac-menej všetko. Elysium sauna je však súčasťou zložitého systému, podstatnú rolu tam zohrávajú vzájomne prepojené zariadenia. Museli sme riešiť rôzne technické záležitosti, s ktorými sme predtým nemali skúsenosť,” vysvetľuje Andrej Olah.

Ateliér GRAU sa zameriava predovšetkým na klasické stavby, architekti preto museli oveľa viac skúmať a experimentovať. V prevádzke je momentálne testovacia sauna, na ktorej si spolu s technikmi ešte stále overujú, čo by sa dalo v budúcnosti vylepšiť či zmeniť.

Najväčšie komplikácie, s ktorými museli bojovať, súviseli podľa Andreja Olaha so samotnou konštrukciou. Vzhľadom na to, že ide o prenosnú jednotku, architekti sa saunu snažili navrhnúť tak, aby minimalizovali riziko jej poškodenia počas transferu.

“Plán je taký, že sauna sa postaví v dielni a naloží na kamión, z ktorého ju žeriav zloží na miesto. Najväčšou výzvou teda bolo, aby bola dostatočne pevná, no zároveň nie príliš masívna.”

Do najmenšieho detailu

Riešiť museli aj iné praktické záležitosti ako napríklad výber svetiel vhodných do vlhkého prostredia či problémy s elektroinštaláciou, ktoré konzultovali s CTO firmy Instarea a autorom samotnej inteligencie sauny, Petrom Čapkovičom. Predmetom diskusií bola aj ochrana sauny pred rôznymi zmenami počasia. To vyriešili presahom strechy, vďaka ktorému na stenu sauny nikdy priamo neprší.

Výber materiálu bol pre nich jasný od začiatku. “Celá stavba je postavená z dreva, vrátane hranolov, na ktorých stojí. Tento materiál je pre nás prirodzený a pracujeme s ním veľmi radi,” vraví Andrej a dodáva, že drevo má dvojitý význam — drží saunu pokope a zároveň slúži ako tepelná izolácia.

“Snažíme sa vždy pracovať v kontexte a s kontextom, nekabátiť, nefalšovať, pracovať len s poctivými materiálmi a prístupmi. Vždy postupujeme od celku k detailu, od vízie až po realizáciu.”

Architekti spolupracovali aj priamo s drevármi, ktorí saunu stavali. “Pri stavbách, na ktorých pracujeme, sa snažíme byť od začiatku do konca. Nestačí nám, že vyzerajú pekne z diaľky, musia aj technicky fungovať a byť poctivo remeselne skonštruované. Preto trávime čas aj s remeselníkmi, a keď niečo nefunguje, hľadáme spoločné riešenia,” uzatvára Andrej Olah.

Nie je sauna ako sauna

ElysiumSpa je síce saunová jednotka v štýle kontajneru, no jej konštrukcia je vystavaná samostatne. Vybrať si môžete vlastný typ sauny, proporcie, odtieň či doplnky presne podľa vášho želania a limitácií daného miesta.

Túžite po jednoduchej saune so sprchou? Ideálne riešenie napríklad pre záhradnú saunu na chalupe alebo menšie fitnesscentrá.Už teraz viete, že o vašu novú vychytávku bude záujem? Zvoľte saunu pre desiatich ľudí s vonkajšou ochladzovňou a relaxačnou miestnosťou.

Uvažujete nad väčším relaxačným komplexom? Čo takto k vašej saune pripojiť oddychovú miestnosť, sprchu a jacuzzi?

A ak vám obyčajná sauna nestačí, ku klasickej fínskej vám „pribalíme“ aj infrasaunu.
GRAU je architektonický ateliér pôsobiaci v Bratislave, založený v roku 2014, v súčasnosti vedený Andrejom Olahom a Filipom Marčákom. GRAU pracuje na projektoch verejných stavieb, rodinných domov, kancelárií, bytových interiérov, festivalov, verejných priestorov a výstav. Medzi ich klientov patrí SNM — Múzeum Betliar a Krásna Hôrka, Davinci software, Triad, YIT, Corwin, HB Reavis a ďalší. V roku 2018 bol ateliér nominovaný na cenu v súťaži CEZAAR 2018.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: Facebook I Instagram I Pinterest