Po roku sme opätovne vyspovedali architektov Filipa Marčáka a Andreja Olaha zo štúdia GRAU a požiadali ich, aby nám bližšie opísali ako prebiehal proces tvorby nového spa na Grösslingovej ulici. Naposledy sme spolupracovali na projekte dizajnovej exteriérovej sauny ovládanej IoT technológiou (t.j. prepájanie rôznych zariadení, ktoré medzi sebou komunikujú cez jednu sieť), ktorá by mala byť sprístupnená návštevníkom ideálne už tento rok, po zmiernení bezpečnostných zdravotných opatrení.

Štúdio GRAU

Napriek nepriaznivým časom má štúdio GRAU za sebou aktívny a úspešný rok. Vďaka ich širokému zameraniu mali možnosť robiť na rôznych projektoch, ako napríklad reštaurácia Soho v Banskej Bystrici, Langos Bar v Bratislave, na workshopoch ako Mood for Wood, a navyše sa aj umiestniť na štvrtom mieste v medzinárodnej architektonickej súťaži Kúpele Grössling spomedzi 76 zapojených ateliérov.

Zadanie: Mestské spa

Tím ElysiumSpa tentokrát zadal štúdiu GRAU značne väčší projekt ako exteriérová sauna. Pri predstavení zadania ich ako prvý najviac zaujal samotný priestor v ktorom sa UrbanSpa bude nachádzať. „Aj keď sa priestor javil ako technicky náročný, a bolo jasné že si bude vyžadovať množstvo práce, nenechali sme sa odradiť. Videli sme v ňom totiž potenciál a cítili z neho nezvyčajnú atmosféru, „ vraví Filip.

Proces tvorby

Pri vymýšľaní dizajnu mali architekti voľné ruky. Hlavným zámerom bolo vyhnúť sa generickému modelu wellnessu a naopak vytvoriť unikátny oddychový priestor, ktorý rôznymi momentami vytvára upokojujúci, no zároveň nevtieravý dojem. Pri tvorbe sa snažili nadviazať na princíp exteriérovej, škandinávskej sauny ale poňatý trochu inak vzhľadom na špecifickosť priestoru. „Pointa bola sústrediť sa na kontext, na to že sa nejedná o bežný wellness v aquaparku alebo v hoteli, ale o wellness v historickej budove v centre mesta. Aby bol priestor čo najautentickejší robili sme veľa vecí na mieru, ako napríklad ochladzovaciu kaďu s ktorou bolo pravdupovediac najviac práce,“ vraví Filip.

Inšpirácia až z ďalekého Maroka

Je vidieť, že sa architekti vyhrali aj s farebným prevedením spa. Síce je väčšina prvkov v zemitých šedo-čierno-drevených farbách, chceli použiť jednu kontrastnú farbu, ktorá by celý priestor oživila. „Pri návšteve Maroka som si všímal špecifický farebný akcent – oranžovo-hnedá farba budov striedaná s výraznou modrou. Presne takéto niečo nám pasovalo do UrbanSpa,“ spomína Andrej.

Do podzemného spa vedie vchod priamo z Grösslingovej ulice č.56. Návštevník zíde pôvodným zrenovovaným schodiskom ku recepcii, ktorá slúži aj ako malá kaviarnička pre hostí UrbanSpa a prihlási sa cez systém ktorý ho potom pustí ďalej do šatní a k samotnému wellnessu.

Inovatívne spa pre samotárov, ale aj spoločenské duše

Spôsobov ako si človek môže oddýchnuť je mnoho. V UrbanSpa budú dve sauny, konkrétne fínska a infra, ochladzovacia kaďa, a studené sprchy na dosiahnutie maximálneho revitalizačného účinku. Na relax bude vyhradená vyhrievaná oddychovňa a senzorické miestnosti, ktorých zámer vystihol Andrej. „Je to moderná forma terapie, ktorá využíva rôzne zvukové a svetelné efekty za účelom povzbudenia audio-vizuálnych vnemov a navodenia hlbokej relaxácie.“

Spa má však aj iný účel. Architekti chceli dať obyvateľom mesta oddychový priestor ktorý môžu využívať aj na socializáciu. Takže pokiaľ sa kvôli ušetreniu času neviete rozhodnúť či sa ísť saunovať alebo stretnúť so svojimi známymi, teraz budete mať príležitosť to jednoducho prepojiť. V priestoroch sa nachádza aj bar s posedením, pri ktorom sa po saunovaní môžete spoločne občerstviť a doplniť tekutiny.

Technologické inovácie a wellness idú ruka v ruke

Máme za sebou dva nezvyčajné projekty, oba pomerne náročné na vyhotovenie. Exteriérová sauna, pri ktorej sa architekti kvôli IoT technológii trochu museli potrápiť nad logikou zapojenia a konštrukciou umožňujúcou jej prenos na akékoľvek miesto, im v porovnaní s mestským wellnessom pripadala menej náročná. „Počas UrbanSpa projektu sme sa museli zoznámiť s novou typológiou, s niečím čo sme predtým nerobili, ale na druhej strane sme získali vedomosti ktoré sme mali možnosť využiť napríklad aj pri súťaži Kúpele Grössling,“ uzatvárajú architekti.

Na záver by sme radi dodali že mestské spa sa bude otvárať už začiatkom roka 2021. Jeho otvorenie bude slúžiť aj ako ukážka toho, ako moderné technológie umožňujú automatizáciu rutinných úloh. U nás v Elysiu sa pokúšame najmä o vytvorenie komunity, ktorá prepojí milovníkov saunovania a welltechu, ale taktiež o ponúknutie inovatívnych riešení pre partnerské wellness zariadenia.