Určite ste sa stretli s názorom, respektíve ho možno zdieľate taktiež, že infra sauna skrátka nie je sauna. Prečo prevláda medzi ľudmi tento názor? Nuž keď sa povie sauna, väčšina z vás si hneď vybaví horúcu pec, minimálne 90°C teplotu vzduchu a prepotené plachty.

Áno, máte samozrejme pravdu, ale sáun existuje niekoľko druhov. Dnes sa pozrieme na zúbok infra sauny a priblížime si jej benefity.

Moja prvá skúsenosť s infa saunou nebola iná. Vošiel som dnu do kabíny, sadol si a čakal čo sa bude diať. Lampy svietili, ale teplo nebolo spalujúce. Vravím si: “Dám tomu šancu, veď jeden infra saunový cyklus by mal trvať aspoň 15 minút.” Pricíp infra sauny spočíva v tom, že infračervené lúče sa dostávajú až 4 centimetre hlboko do tkaniva pokožky a zahrievajú telo zvnútra. Opačný princíp funguje pri fínskej saune, ktorá zohrieva okolitý vzduch a následne sa telo zahrieva zvonku.

Spočiatku môže byť toto postupné zahrievanie hlbokých tkanív pre ľudí odradzujúce, pretože sa v prvom momente vstupu do kabíny nedostaví “wow efekt” v podobe teplotnej facky ako pri fínskej saune. Ale ako sa vraví, kto si počká – ten sa dočká, a to presne platí pri infra saune. Pot vám začne z tela stekať už pár minút pred infra lampou a vy zrazu budete vyzerať ako orosený pohár od limošky. A ako už dobre vieme, pot = otvorené póry = vyplavovanie toxínov z tela. Keď je človek v saune – bez ohľadu na to, ako sauna produkuje teplo – reakcia tela je rovnaká: zvyšuje sa srdcová frekvencia, rozširujú sa cievy, zvyšuje sa potenie a krvný obeh. Táto reakcia je veľmi podobná tomu, ako telo reaguje na mierne cvičenie. Srdcová frekvencia sa môže zvýšiť na 100 až 150 úderov za minútu.

(klikni na šípku pre zobrazenie ďalších fotiek)

Aké sú ďalšie benefity infra sauny?

1. Úľava od bolesti kĺbov a svalov

Jedným sľubným zistením je, že infračervené sauny môžu pomôcť znížiť bolesť u ľudí. V jednej štúdii z roku 2009 absolvovalo niekoľko pacientov s reumatoidnou artritídou a s ankylozujúcou spondylitídou (zápalové ochorenie, ktoré môže postihnúť chrbticu) osem infračervených saunovacích procedúr v priebehu štyroch týždňov. Výsledky ukázali, že počas týchto sedení došlo u pacientov k štatisticky významnému zníženiu bolesti a stuhnutosti. V priebehu štvortýždňovej štúdie pacienti vykazovali klinické zlepšenie bolesti, stuhnutosti a únavy. Zaujímavosťou je, že štúdia nezistila žiadne nepriaznivé účinky infračervenej sauny a saunovanie nezhoršilo stav choroby u pacientov. Tieto objavy naznačujú, že infračervené sauny sú skvelou podpornou liečbou pacientov so zápalovou artritídou.

2. Športová regenerácia

Ďalšia štúdia uskutočnená v roku 2015 na zdravých, fyzicky aktívnych mužoch, dospela k záveru, že hlboko prenikajúce teplo infra lámp je priaznivé pre nervosvalový systém na zotavenie z maximálneho vytrvalostného výkonu. Preklad do ľudskej reči: Infračervené sauny by sa mohli použiť ako doplňujúca pomôcka na zotavenie sa po tréningu pre športovcov a ďalších fyzicky aktívnych ľudí.

3. Kardiovaskulárne benefity

Analýza siedmich štúdií z roku 2018 dospela k záveru, že sedenie v infračervenej saune bolo spojené s krátkodobým zlepšením fungovania srdca u pacientov s problémami so srdcom. Autori ďalej poznamenávajú, že sú potrebné ešte ďalšie dôkazy o dlhodobých účinkoch infračervených a tradičných sáun na zdravie srdca u pacientov.

4. Regenerácia a omladenie pokožky

Infračervené teplo preniká hlboko do pokožky, urýchluje bunkovú činnosť a zvyšuje krvnú cirkuláciu, čím dodá pokožke viac výživných látok a napomáha jej omladeniu. Týmto procesom infračervené teplo spôsobuje potenie. Pot je jedným z najlepších prírodných liekov proti starnutiu, pretože pomáha odstraňovať nečistoty a toxíny z pokožky. Neupchaté póry znamenajú menej vyrážok a hladšiu a mladšie vyzerajúcu pleť.

Keď chcete docieliť najlepšie výsledky pomocou sauny pre vašu pokožku, je dôležité pamätať na následnú starostlivosť. Po použití sauny by ste sa mali starostlivo umyť čistou vodou, prípadne využiť masáž mäkkou kefou na telo pre lepšie odstránenie odumretých buniek pri sprchovaní. Opláchnutie studenou vodou zabezpečí, aby sa póry opäť uzavreli. Potom naneste na pokožku hydratačný krém. Zároveň nezabudnite piť veľa vody, aby ste sa znova hydratovali. Pokožka bude vyzerať mladšie, bude pevnejšia a hydratovaná. Všetko potrebné náčinie si budete môcť zakúpiť aj v Elysium Spa cez náš tablet.

gif

Vďaka preukázateľným benefitom na celkové zdravie človeka, si infra sauna získala dokonca podporu mnohých celebrít, ako sú Gwyneth Paltrow, Lady Gaga a Cindy Crawford, a to už stojí za skúšku. 🙂

Každá minca má dve strany a je potrebné spomenúť, kedy sa vyhnúť infra saune.

  1. Osoby ktoré prekonali infarkt

  2. Osoby s nízkym krvným tlakom

  3. Osoby s ochorením obličiek (kvôli možnej dehydratácii spôsobenej zvýšeným potením)

  4. Tehotné ženy

Pokiaľ máte pochybnosti, poraďte sa so svojím lekárom o možnosti pobytu v saune.

Dúfam, že po tomto krátkom článku dáte infra saune šancu. V našom wellnesse sme pre vás pripravili infra saunu, v ktorej sa budete skutočne cítiť ako v obývačke. Veď posúďte sami.

Sledujte aj naše sociálne siete Facebook a Instagram.